Статистика
 


Класация и резултати в първенството

ПО ТРАЙНАТА ДИРЯ В БЪЛГАРСКИЯ ФУТБОЛР


Във въведението обърнахме внимание на факта, че черноморци и техните предци, независимо от класирането си, са играли важна роля в разпределението на медалите в държавните и републиканските първенства, в този раздел ще акцентираме върху подреждането в челната шестица, за да отдадем заслуженото и на онези, които нямаха щастието да се качат на почетния подиум като медалисти, но имаха смелостта да воюват за престижните места в шампионатите.
Важно е да се знае за историята и кои са изправяли отбора след отпадането му в по-долна група. Поне толкова, колкото е необходимо да изпишем имената и на футболистите, извели тима до четвъртфиналите и по-нагоре в турнирите за Царската купа, Купата на България и Купата на Съветската армия.
1924 г.
Полуфинал “Левски” /Сф/ - “Владислав” 0:0. Вторият мач варненци настояват да се играе във Варна. Столичани отказват от страх да не загубят. Първият национален шампионат, организиран от учредената вече Българска национална спортна федерация, не завършва.
1925 г.
30.08.- Финал в София: “Владислав” - “ Левски” - 2:0
Шампионите са в състав: Здравко Янакиев, Любен Митев, Борис Ставрев, Петър Христов, Георги Георгиев, Георги Христов, Димитър Димитриев, Егон Терцета /капитан/, Кръстю Петров, Алекси Алексиев, Андрей Иванов; голмайстори Иванов /Лев/ - автогол; Терцета.
1926 г.
22.08. -Финал в София:”Владислав”- “Славия” - 1:1
Следва най-големият скандал в българския футбол. При равен мач по правилник срещата трябва да се преиграе на следващия ден със същия съдия. Славистите го скриват в Панчерево и предлагат друг арбитър. Варненци искат първенството да приключи според правилника и не излизат на терена. БНСФ присъжда служебен резултат за “Славия”, но конгресът в Бургас отменя това решение и насрочва нов мач през пролетта на 1927 г. “Славия “ не се явява и титлата е присъдена на “Владислав”. Като ехо подобни разправии провалят първенството и през 1927 г.
1928 г.
01.10. - Финал в София: ”Славия” - ”Владислав”- 4:0
Вицешампионите са в състав: Янакиев, Христов, Ставрев, Кирил Денев, Георги Георгиев, Стефан Данчев, Д. Димитриев, В. Димитриев, Петров, Алексиев, Иванов.
1930 г.
03.10. - Финал в София: ”Славия”-”Владислав”- 4:1
Вицешампионите са в състав: Янакиев, Любен Балтаджиев, Иван Георгиев, Денев, Цеко Димитров, Г. Георгиев, Пантелей Буйнов, Кирил Генов, Славчо Димитров, Борис Камбуров, Иванов. Голмайстор: Иванов.
1934 г.
16.09.  - Финал в София: ”Владислав” - ”Славия” - 2:0
Шампионите са в състав: Жечо Петков, Иван Моканов, Цеко Димитров, Панайот Георгиев, Никола Калдаръмов, Андрей Иванов, Стефан Боранов, Асен Мянков, В. Димитриев, Д. Димитриев, Денев /капитан/. Голмайстори: Д. Димитриев и Денев.
1935 г.
03.10. - Финал в София: ”Спортклуб” - ”Тича” 4:0
Вицешампионите са в състав: Иван Сарайдаров, Стефан Кирилов, Стефан Калъчев, Гарабед Гарабедян, Добри Байчев, Атанас Ковачев, Димитър Добрев, Борис Николов, Б. Кирилов, Сидер Димитров, Денев.
Още във вторта минута е контузен вратарят Сарайдаров. По правилник не се извършват смени. Тичанци изпращат на вратата полевия играч Байчев и играят почти цял мач с 10 души.
1936 г.
18.10. - Финал в София: ”Славия” - ”Тича” - 2:0
Вицешампионите са в състав: Сарайдаров, Оник Харипян, Калъчев, Гарабедов, Вили Петков, Ат.Ковачев, Николов, Илия Собаджиев, Б.Кирилов, Пейчо Кожухаров, Денев.
1937-38 г.
Сформира се национална дивизия, която просъществува 3 години. В първото си издание тя е от 10 отбора. Тимът на “Тича” става шампион за 1938 г. с 9 победи, 7 равенства, само 2 загуби, 25 точки и голова разлика 26:17. Последният мач между съгражданите “Тича” и “Владислав” решава кой да е носител на титлата. На “Тича” е достатъчно и равенство, докато на “Владислав” е необходима победа, за да се изравни по точки с лидера и да го изпревари по голова разлика. Срещата завършва наравно. Тичанци ликуват като шампиони, владиславци са вицешампиони с 8 победи, 6 равенства, 4 загуби, 22 точки и голова разлика 42:20. Това е най-високият връх на варненския футбол за всички времена.
Съставите на два отбора в решителния мач:
ТИЧА: Иван Сарайдаров, Оник Харипян, Атанас Ковачев, Гарабед Гарабедов, Вили Петков, Добри Байчев, Панайот Розов, Иван Гочев, Мильо Парушев, Илия Дончев, Георги Радев.
/В игра по време на първенството са влизали още: Василев, Петров, Милчев, Михайлов, Собаджиев, Кожухаров, Неофитов, Русев, Добрев, Илиев, Стракиев /Паледжика/, Халачев, Константинов, Недков, Ризов, Коцев/.
ВЛАДИСЛАВ: Здравко Янакиев, Стоян Орманджиев, Джон Мишков, Иван Моканов, Никола Калдаръмов, Александър Коев/Железния/, Стефан Боранов, Архангел Стойнов/Ранков/, ДимитърТорманов, Васил Радев, Георги Георгиев - Джала.
/В игра по време на първенството са влизали още: Недев /Пилето/, Момчилов, Г. Георгиев - Мъката, Калдеринов, Христов/Шилото/, Николов, Кирчев /Дучето/, Киров, д-р Димитров, Кр.Георгиев, Атанасов,Темелков./
ПЪРВА НАЦИОНАЛНА ДИВИЗИЯ
Резултатите на     “ТИЧА” /I/    и    “ВЛАДИСЛАВ” /II/ с:
ТИЧА -        -   0:0  и    1:2
ВЛАДИСЛАВ - Варна  2:1  и    0:0  - -
Черноморец - Бургас     2:2  и    1:0  1:1  и    4:1
Левски - Русе 0:0  и    1:1  2:0  и    3:0 /служебно/
Славия - София     0:0  и    1:2  4:0  и    1:2
Левски - София     1:0  и    1:4  3:1  и    3:0
Ботев - Пловдив    4:2  и    2:0  7:0  и    0:2
Дражев - Ямбол     1:0  и    1:1  3:0  и    1:3
ФК 13 - София 4:1  и    2:1  3:3  и    2:2
Шипка - София 2:1  и    1:1  2:2  и    2:2
Забележка: В посочените на първо място двубои варненци са били домакини.
1938-39 г.
В решителен за първото място мач в София се срещат “Владислав” и “Славия”. На варненци им стига и равен мач, за да станат шампиони, но “Славия” побеждава с 1:0. Така владиславци с 9 победи, 4 равенства, 5 загуби, 22 точки и голова разлика 26:15 стават вицешампиони.
Сътавът в решителната среща на “Владислав”: Янакиев, Орманджиев, Мишков, Моканов, Калдаръмов, Георгиев - Джала, Темелков, Джуров, Боранов, Коев, Христов. /В игра по време на първенсдтвото влизат още: Стойнов, Ил. Булашев, Коцев, Дачев, Ганев, В.Радев./
“Тича” е трети с 9 победи, 4 равенства, 5 загуби, 22 точки, колкото има и “Владислав”, но с по-лоша голова разлика 18:17.
Съставът на бронзовите медалисти: Сарайдаров, Харипян, Гарабедов, В. Петков, Стефан Калъчев, Байчев, Ат. Ковачев, Розов, Андон Грозданов, Страврев, Дончев, Б. Кирилов, Неофитов, Георгиев, Парушев, Г. Радев, Алексиев, Бянов, Петров.
НАЦИОНАЛНА ДИВИЗИЯ
Резултати на  “ВЛАДИСЛАВ” /II/   и    “ТИЧА” /III/ с:
СЛАВИЯ   3:0/сл./ и    0:1  1:0  и    0:2
ВЛАДИСЛАВ -         -  1:0  и    0:0
ТИЧА
ФК 13 -София  2:0  и    0:2  1:3  и    1:0
АС  23 -София 2:1  и    2:1  2:1  и    0:2
Спортклуб- Пловдив 2:1  и    1:2  0:0  и    1:1
Левски -София 2:0  и    0:1  2:1  и    1:3
Левски- Русе  1:1  и    1:1  0:2  и    3:0 
Шипка -София  3:1  и    2:0  1:0  и    0:0
Черноморец- Бургас 3:0  и    2:2  2:1  и    2:1
Забележка: В посочените на първо място двубои варненци са били домакини.
 
1939 - 40 г.
НАЦИОНАЛНА ДИВИЗИЯ
Резултати на  “ТИЧА”   и    “ВЛАДИСЛАВ”
ЖСК-София 0:1  и    0:2  2:2  и  0:1
Владислав 1:0  и    0:0    -        -
Тича   -        -  0:0  и    0:1
Левски- Русе  1:0  и    0:0  1:2  и    0:2
Левски- София 2:0  и    0:3  2:1  и    0:5
Шипка -София  2:1  и    0:1  0:0  и    0:3
ФК 13 -София  1:1  и    3:3  2:1  и    1:1
АС  23 -София 0:4  и    1:5  1:4  и    0:2
Спортклуб- Пловдив 3:0  и    1:3  3:1  и    0:0
Славия- София 0:0  и    2:0  1:2  и    1:3
В третата година на националната дивизия шампион е ЖСК - София. С 6 победи, 5 равенства, 7 загуби, 17 точки и голова разлика 17:24 “Тича” се класира на седмо място, а “Владислав” изненадващо заема последното място само с 3 победи, 5 равенства, 10 загуби, 11 точки и голова разлика 14:31. Дивизията е разформирована и държавното първенство се провежда по старата система: елиминиране на областните първенци.
От края на 1940 г. до края на 1944 г. “Тича“ и “Владислав” изпадат в криза и нямат успехи в първенството на областта. 
 
В първенствата през 1945, 1946, 1947 и 1948 г. “ТВ-45” и “ТВП” отпадат на четвъртфиналите, елиминирани съответно от “Славия-45” /Пд/, “Локомотив” /Сф/ - два пъти и от “Спартак”/Вн/. За пръв и последен път двата варненски отбора спорят за по-предни позиции в шампионата, провеждан по системата на елиминирането.
От есента на 1948 г. се сформира “А” републиканска футболна група. Спираме се на годините, през които отборът, носещ различни имена - “Ботев” при ДНФ, ВМС, СКНА отново ”Ботев” и “Черно море” - се е класирал до шесто място или се е завръщал в групата на майсторите.
1948 -  49 г.
“А” РФГ
Резултати:    домакин  гост
1.   Левски-София  2:3  2:4
2.   Септември-ЦДВ 2:0  1:3
3.   Локомотив- София   1:0  0:1
4.   Славия- София 1:0  3:1
5.   Спартак-София 3:1  0:1 
6.   БОТЕВ -ВАРНА  -    -
7.   Славия-Ченгелов- Пловдив    0:1  1:1
8.   Марек- Дупница     3:2  1:1
9.   Бенковски- Видин   2:1  2:2
10.  Любислав-Бургас    2:1  4:2
“Ботев” при Дом народен флот се класира шести, след петте столични отбори с 9 победи, 3 равенства, 6 загуби, 21 точки и голова разлика 30:25. С по 21 точки са и трите столични състава пред варненци: “Локомотив”, “Славия” и “Спартак”.
Съставът на отбора: Мильо Боров, Илия Белчев; Стайко Йорданов, Манчо Рачев, Илия Апостолов, Димитър Стефанов, Георги Давидов, Асен Петров; Георги Радев, Панайот Желязков; Анастас Конаков, Младен Джуров, Тодор Терзистоев, Недко Недев, Христо Конаков, Недялко Ганчев, Стефан Стефанов, Борис Ковачев; треньор Иван Моканов.
1949 г.
Създаването на Доброволните спортни организации налага реорганизация на футболното първенство. В няколко града се играят квалификации за влизане в групата на майсторите. Във Варна първи е отбора на “Спартак”, а втори, с по-лоша голова разлика, е “Ботев” при Дом народен флот. Спартаковци влизат в “А” група, а моряците - в “Б” РФГ. В столичната квалификация армейският “Септември - ЦДВ”, след комбинация между “Левски” /тогава “Динамо”/ и “Академик”, не влиза в елитната група.
1950 г.
Под претекст, че се прави реорганизацията на армията, варненският и пловдивският “Ботев” играят без право на класиране във “В” групите, за да бъде включен в елитната група сборният отбор на столичните армейци под името “ОНА” - Отбор народна армия /днешния ЦСКА/. След края на зоновите първенства, се връща статуквото според класирането в квалификациите от 1949 г. Пловдивският “Ботев” влиза направо в “А” РФГ, а варненският - в “Б” РФГ.
1951 г.“Б” РФГ
Резултати:    домакин  гост
1.   Ударник /Славия/ - София    0:1  0:0
2.   Локомотив - София  1:1  1:4
3.   ВМС  -    -
4.   Спартак- Плевен    2:0  4:1
5.   Червено знаме - Павликени   3:0  0:0
6.   Червено знаме - Дупница 2:2  1:0
7.   Торпедо - София    1:2  0:0
8.   Локомотив - Ст. Загора  1:1  3:1
9.   Червено знаме - Самоков 4:0  3:0
10.  Ударник - Шумен    3:1  2:1
11.  Динамо - Пловдив   1:1  0:0
12.  Динамо - Варна     2:0  2:0
ВМС се връща в групата на майсторите с 12 победи, 5 равенства, 5 загуби, 29 точки и 36:18 голова разлика.
Съставът на отбора: Иван Дервентски, Стоян Лилов, Димитър Стефанов, Манчо Рачев, Тонко Тунчев, Любен Славейков, Георги Радев, Панайот Желязков, Димитър Йовев, Недко Недев, Георги Димитров /Червения /, Борис Ковачев, Кирил Богданов, Васил Досев; треньор Иван Моканов.
1952 г.
ВМС се класира на седмо място в групата на майсторите от 12 отбора.
1953 г.
“А” РФГ
Резултати:    домакин  гост
1.   Динамо /Левски/ - София 0:0  0:1
2.   Софийски гарнизон/ЦДНА/ 1:0  0:0
3.   ВМС  -    -
4.   Локомотив - Пловдив     0:0  0:0
5.   Ударник /Славия/ - София    3:0  2:0
6.   Спартак - Плевен   2:0  0:1
7.   Локомотив - София  2:1  0:2
8.   Миньор - Перник    1:0  2:3
9.   Спартак - Пловдив  0:0  3:0
10.  Академик - Варна   0:1  0:1
11.  ДНА- Пловдив  2:0  1:1
12.  Спартак- София     1:2  0:1
13.  Строител- София    1:0  1:0
14.  ВВС- София    3:2  1:2
15.  Червено знаме- Дупница  3:2  0:0
Забележка: В първенството е включен националният отбор /почти всички състезатели на ЦДНА/, който по-късно е изваден от групата, а резултатите му анулирани. От майсторската група отпадат 6 отбора, в това число и варненският “Академик”.
С 12 победи, 7 равенства, 9 загуби, 31 точки и голова разлика 29:20 състезателите на ВМС печелят бронзовите медали.
Съставът на отбора: Иван Дервентски, Любен Ташев, Димитър Стефанов, Гочо Русев, Тодор Николов, Благой Филипов, Иван Пиргов, Иван Шулев, Никола Попов, Тодор Терзистоев, Димитър Йовчев, Никола Алексиев, Георги Димитров, Борис Ковачев, Кирил Богданов, Димитър Самсаров, Васил Досев, Спас Киров; треньор Иван Моканов.
1954 г.
ВМС се класира в първата половина на таблицата на майсторската група – 7-мо място от 14 отбора.
1955 г.
ВМС изпада от групата на майсторите.
1956 г.
Североизточна ”Б” РФГ
Резултати:    домакин  гост
1.   СКНА- Варна   -    -
2.   Червено знаме-Добрич    2:1  2:2
3.   Локомотив- Варна   3:2  0:0
4.   Спартак- Шумен     2:1  2:0
5.   Ударник-Варна 2:0  6:0
6.   Септември- Добрич  6:1  1:1
7.   Сборен Попово 3:0/служ./    0:0
8.   Локомотив-Шумен    4:0  3:0
9.   Септември- Търговище    4:0  2:0
10.  Динамо- Варна 0:0  2:0
11.  Академик- Варна    1:0  0:0
12.  Сборен отбор- Нови пазар    8:0  3:1
Отборът, под името СКНА, постига 17 победи, 3 равенства, консумира само 2 загуби и с 37 точки голова разлика 48:12 се завръща в “А” РФГ.
Съставът: Диан Гороломов, Любен Славейков, Димитър Боснов, Владимир Грозданов, Пандо Пандов, Христо Лазаров, Димитър Шаламанов, Тодор Терзистоев, Никола Попов, Васил Досев, Иван Лулчев, Любен Костов, Стефан Генов, Спас Киров, Николай Старчев; треньор Иван Моканов.
1957 г.
“Ботев”-Варна се класира на девето място в групата на майсторите от 12 отбора.
1958 г.
Играе се само пролетен сезон, тъй като първенството преминава към варианта
”есен-пролет”. “Ботев”-Варна е на последното 12-то място.
1958 - 1959 г.
От пролетния дял на първенството отборът “Ботев” е преименуван в “Черно море”. Класира се на 12-то място и изпада от групата на майсторите.
1959 - 1960 г.
“Б” РФГ
Резултати домакин  гост
1.Берое- Ст.Загора 1:0  0:4
2.Марек- Дупница   1:0  0:2
3.ЧЕРНО МОРЕ  -    -
4.Волов- Шумен     1:0  0:1
5.Локомотив- Пловдив    1:2  2:0
6.Добруджа- Добрич 2:0  0:1
7.Арда- Кърджали   1:0  0:1
8.Академик- София  4:0  1:0
9.Етър- Велико Търнво   1:4  1:2
10.Локомотив- Горна Оряховица    1:0  2:1
11.Раковски - Димитровград  2:0  0:0
12.Чавдар- Бяла Слатина 3:0  1:2
13.Ботев- Враца    2:0  0:1
14.Генерал Заимов- Сливен   1:1  0:0
15.Червено знаме - Павликени 3:1  2:1
16.  Ботев-Благоевград  3:0  1:2
“Черно море” заема третото място и се връща в групата на майсторите с 16 победи, 4 равенства, 10 загуби, 36 точки и голова разлика 39:26.
Съставът: Никола Илиев, Янко Семерджиев, Димитър Боснов, Янко Атанасов, Владимир Грозданов, Пандо Пандов, Иван Василев, Любен Савов, Иван Коцев, Никола Митов, Спас Киров, Стефан Генов, Никола Димитров, Тодор Тодоров, Петър Дудунов, Васил Досев, Аргир Страков, Стефан Янев, Георги Димитров, Петко Петков, Георги Петров; треньор Иван Моканов.
   
1960 - 1961 г.
“Черно море” се класира на 12-то място в групата на майсторите от 14 отбора.
1961 - 1962 г.
“А” РФГ
Резултати:    домакин  гост
1.   ЦДНА 0:2  0:1
2.   Спартак- Пловдив   0:0  4:2
3.   Левски- София 1:2  0:6
4.   Ботев-Пловдив 1:1  0:0
5.   Славия-София  2:1  0:1
6.   ЧЕРНО МОРЕ    -    -
7.   Локомотив-София    2:2  2:2
8.   Спартак- Плевен    2:0  0:2
9.   Берое - Ст.Загора  3:0  0:1
10.  Дунав- Русе   1:0  2:4
11.  Спартак- Варна     0:0  1:1
12.  Локомотив- Пловдив 2:1  1:1
13.  Миньор -Перник     0:0  1:0
14.  Марек-Дупница 3:0  0:1
“Черно море” заема шестото място с 9 победи, 9 равенства, 8 загуби, 27 точки и 29:30 голова разлика.
Съставът: Константин Любенов, Янко Семерджиев, Иван Иванов /Шопа/, Стефан Генов, Димитър Боснов, Владимир Грозданов, Янко Атанасов, Иван Василев, Любен Савов, Стефан Янев, Васил Максимов, Абил Билялов, Спас Киров, Георги Димитров, Стефан Димитров, Аргир Страков, Петър Дудунов, Никола Димитров, Георги Кондов, Любен Атанасов; треньор Иван Моканов.
1962 - 1963 г.
“Черно море” се класира в първата половина на таблицата - на осмо място от 16 отбора.  
1963 - 1964 г.
“А” РФГ
Резултати:    домакин  гост
1.   Локомотив - София  0:1  2:4
2.   Левски - София     3:2  0:1
3.   Славия - София     0:1  1:1
4.   Спартак - Пловдив  1:0  0:0
5.   Дунав - Русе  0:2  2:2
6.   ЧЕРНО МОРЕ    -    -
7.   Ботев - Пловдив    3:1  0:1
8.   Локомотив - Пловдив     1:1  0:1
9.   Марек- Дупница     1:1  1:2
10.  Спартак - Плевен   2:1  1:3
11.  ЦДНА 0:0  0:2
12.  Спартак- София     3:0  3:1
13.  Генерал Заимов - Сливен 0:0  1:0
14.  Берое - Ст.Загора  2:0  1:0
15.  Спартак - Варна    1:1  2:1
16.  Локомотив - Горна Оряховица 3:0  1:1
“Черно море” заема шесто място с 11 победи, 9 равенства, 10 загуби, 31 точки и голова разлика 35:30.
Съставът: Иван Иванов, Симеон Нинов, Иван Василев, Янко Атанасов, Димитър Боснов, Владимир Грозданов, Абил Билялов, Стефан Янев, Спас Киров, Андрей Стоянов, Стефан Генов, Георги Димитров, Стефан Богомилов, Никола Димитров, Петър Дудунов, Симеон Николов, Любен Атанасов, Стоян Георгиев, Здравко Митев; треньор Лозан Коцев
1964 - 1965 г.
“Черно море” е в първата половина на таблицата – на осмо място в групата на майсторите от 16 отбора.
1965 - 1966 г.
“Черно море” се класира на 11-то място в групата на майсторите от 16 състава.
1966 - 1967 г.
“А” РФГ
Резултати:    домакин  гост
1.   Ботев - Пловдив    1:1  0:0
2.   Славия - София     2:1  0:1
3.   Левски - София     2:2  1:2
4.   Спартак - София    2:0  0:1
5.   ЦСКА Червено знаме 0:0  1:1
6.   ЧЕРНО МОРЕ    -    -
7.   Ботев - Враца 4:2  1:3
8.   Локомотив - София  1:0  0:3
9.   Ботев - Бургас     0:0  0:1
10.  Берое - Ст.Загора  1:3  0:2
11.  Локомотив - Пловдив     0:0  1:2
12.  Добруджа - Добрич  6:2  0:0
13.  Спартак - Пловдив  3:0  3:1
14.  Миньор - Перник    2:0  0:0
15.  Дунав - Русе  2:1  2:1
16.  Марек - Дупница    2:0  0:1
“Черно море” се класира шести с 12 победи, 9 равенства, 9 загуби, 33 точки и голова разлика 40:29.
Съставът: Иван Иванов, Симеон Нинов, Янко Атанасов, Михаил Табаков, Димитър Боснов, Владимир Грозданов, Георги Дойков, Стефан Генов, Тодор Великов, Абил Билялов, Христо Тодоров, Андрей Стоянов, Стоян Георгиев, Стефан Богомилов, Никола Димитров, Здравко Митев, Вахан Саркизов; треньор Иван Моканов.
1967 - 1968 г.
“Черно море” се класира на 11-то място в групата на майсторите от 16 отбора.
1968 - 1969 г.
“А” РФГ
Резултати:    домакин  гост
1.   ЦСКА 0:1  1:3
2.   Левски Спартак-София    0:0  1:4
3.   Локомотив-Пловдив  3:3  2:2
4.   ЧЕРНО МОРЕ    -    -
5.   ЖСК Славия-София   1:1  1:1
6.   Тракия-Пловдив     2:1  0:0
7.   Черноморец - Бургас     2:0  0:0
8.   Ботев - Враца 1:0  0:1
9.   Спартак - Плевен   6:1  2:2
10.  Миньор - Перник    2:0  1:3
11.  Академик - София   1:0  2:0
12.  Берое - Ст.Загора  0:0  1:0
13.  Дунав - Русе  1:0  2:2
14.  Марек - Дупница    0:0  5:1
15.  Добруджа - Добрич  1:1  1:0
“Черно море” се класира на четвърто място с 13 победи, 12 равенства, 5 загуби, 38 точки и голова разлика 44:27.           
 Съставът: Иван Иванов, Симеон Нинов, Димитър Боснов, Янко Атанасов, Иван Василев, Михаил Табаков, Абил Билялов, Божил Колев, Стефан Янев, Тодор Великов, Андрей Стоянов, Христо Тодоров, Здравко Митев, Стефан Богомилов, Никола Димитров, Дамян Георгиев, Вахан Саркизов, Богомил Манов; треньор Георги Димитров.
1969 - 1970 г.
“Черно море” е в първата половина на таблицата – на седмо място в групата на майсторите от 16 отбора.
1970 - 1971 г.
Отборът на “Черно море” е отново в челната половина на таблицата - седми в майсторската група от 16 отбора.
1971 - 1072 г.
Тимът на “Черно море” е осми от 18 отбора в групата на майсторите.
1972 - 1973 г.
“Черно море” е на десето място в групата на майсторите от 18 отбора.
1973 - 1974 г.
Десето място за “Черно море” в майсторската група от 16 отбора.
1974 - 1975 г.
“Черно море” заема 14-то място в групата на майсторите от 16 отбора.
1975 - 1976 г.
Отборът на “Черно море” заема 15-тото, предпоследно място и отпада от майсторската група.
1976 - 1977 г.
СЕВЕРНА ”Б” РФГ
Резултати:    домакин  гост
1.   ЧЕРНО МОРЕ    -    -
2.   Етър-Велико Търново     1:1  0:1
3.   Бдин-Видин    0:0  4:1
4.   Спартак- Плевен    3:1  1:0
5.   Волов-Шумен   0:3  0:0
6.   ЖСК Металург-Мездра     0:0  0:1
7.   Добруджа-Добрич    2:0  1:2
8.   Септемврийска слава-Монтана 3:0  1:2
9.   Локомотив-Горна Оряховица   2:1  1:1
10.  Чавдар- Троян 2:0  1:2
11.  Червено знаме- Павликени    2:0  2:1
12.  Бенковски - Исперих     2:0  2:1
13.  Кърпачев-Ловеч     5:0  0:0
14.  Доростол- Силистра 2:0  1:1
15.  Янтра- Габрово     4:0  0:1
16.  Ватев- Белослав    3:2  0:0
17.  Светкавица- Търговище   3:0  0:0
18.  Лудогорец- Разград 3:1  0:0
19.  Гигант- Белене     5:0  4:2
20.  Ком- Берковица     5:0  2:1
Отборът на “Черно море” с 21 победи, 10 равенства, 7 загуби, 52 точки и голова разлика 67:26 триумфално се връща в елитната група.
Съставът: Георги Велинов, Иван Симеонов, Георги Жеков, Тодор Марев, Димо Денев, Иван Иванов, Никола Димов, Иван Дончев, Иван Андреев, Янчо Богомилов, Светозар Светозаров, Рафи Рафиев, Дамян Георгиев, Тодор Йорданов, Марин Парушев, Иван Войчев, Димитър Марашлиев, Иван Стоянов; треньор Кирил Ракаров.
1977 - 1978 г.
Съставът на “Черно море” заема девето място от 16 отбора в майсторската група.
1978 - 1979 г.
Тимът на “Черно море” заема десета позиция в класирането на групата на майсторите от 16 отбора.
1979 - 1980 г.
“Черно море” е отново в първата половина на таблицата - седмо място от 16 отбора в елитната дивизия.
1980 - 1981 г.
“А” РФГ 
Резултати:    домакин  гост
1.   ЦСКА 1:1  1:3
2.   Левски-Спартак- София   1:1  0:0
3.   Тракия- Пловдив    1:0  0:3
4.   Академик- София    0:0  1:4
5.   Спартак- Плевен    2:0  1:3
6.   ЧЕРНО МОРЕ    -    -
7.   Славия- София 0:0  2:3
8.   Марек  -Дупница    3:0  1:2
9.   Локомотив- София   1:1  0:0
10.  Берое- Ст.Загора   4:1  2:2
11.  Черноморец- Бургас 1:1  0:0
12.  Ботев-Враца   2:1  0:0
13.  Беласица- Петрич   2:0  0:2
14.  Сливен   0:1  4:2
15.  Миньор- Перник     2:1  1:2
16.  Пирин- Благоевград 1:1  2:2
Черноморци са шести с 8 победи, 13 равенства, 9 загуби, 29 точки и голова разлика 36:37.
Съставът: Борис Манолков, Димитър Жаров, Георги Жеков, Тодор Марев, Валери Пейчев, Божил Колев, Иван Иванов, Тодор Атанасов, Иван Андреев, Светозар Светозаров, Георги Кондов, Рафи Рафиев, Янчо Богомилов, Пламен Ганев, Иван Дончев, Милен Бакърджиев, Петър Петров, Тодор Йорданов, Верони Страшников, Пламен Казаков; треньори Божил Колев и Иван Василев.
1981 - 1982 г.
“А” РФГ
Резултати:    домакин  гост    
1.   ЦСКА 2:1  0:3
2.   Левски Спартак- София   1:1  2:4
3.   Славия-София  0:1  2:1
4.   ЧЕРНО МОРЕ    -    -
5.   Локомотив- София   1:0  0:0
6.   Черноморец-Бургас  2:0  1:2
7.   Тракия-Пловдив     2:1  0:2
8.   Хасково  3:1  1:2
9.   Спартак-Плевен     1:0  2:3
10.  Етър-Велико Търново     6:2  0:3
11.  Сливен   2:2  0:3
12.  Беласица- Петрич   2:0  0:1
13.  Марек- Дупница     1:0  1:2
14.  Ботев- Враца  3:1  3:1
15.  Берое- Ст.Загора   2:0  0:0
16.  Академик- София   1:0  0:0
Черноморци за втори път стават четвърти в групата на майсторите с 14 победи, 5 равенства, 11 загуби, 33 точки и голова разлика 41:37.
Съставът: Борис Манолков, Георги Жеков, Тодор Марев, Светозар Светозаров, Неджеб Хамидов, Иван Дончев, Иван Иванов, Тодор Атанасов, Янчо Богомилов, Верони Страшников, Георги Кондов, Рафи Рафиев, Милен Бакърджиев, Пламен Ганев, Тодор Йорданов, Пламен Казаков, Петър Петров, Онян Радев; треньор Спас Киров.
1982 - 1983 г.
Отборът на “Черно море” е девети в класирането на елитната група от 16 състава.
1983 - 1984 г.
Черноморци са на 13-то място в крайното класиране на “А” РФГ от 16 отбора.
1984 - 1985 г.
Тимът на “Черно море” заема 11-то място в групата на майсторите от 16 отбора.
1984 - 1985 г.
Отборът на “Черно море “ е на 11-то място в първенството на елитната група от 16 отбора.
1985 - 1986 г.
“Черно море” е на предпоследното 15-то място и отпада от “А” РФГ.
 
1986 - 1987 г.
“Черно море” е осми в класирането на групата на подгласниците.
1987 - 1988 г.
“Б” РФГ
Резултати:    домакин  гост
1.   ЧЕРНО МОРЕ    -    -
2.   Дунав - Русе  1:0  2:0
3.   Арда - Кърджали    2:1  0:1
4.   Хебър - Пазарджик  1:0  0:1
5.   Бдин - Видин  2:0  2:3
6.   Янтра - Габрово    2:0  2:0
7.   Вихрен - Сандански 2:0  2:2
8.   Мадара - Шумен     0:1  1:3
9.   Добруджа - Добрич  2:2  2:2
10.  Осъм - Ловеч  1:1  0:2
11.  Тунджа - Ямбол     2:1  2:1
12.  “Академик-Свищов   2:0  0:0
13.  Спартак - Пловдив  4:1  1:1
14.  Хасково  2:1  0:1
15.  Лудогорец - Разград     1:0  0:2
16.  Рила 3:0  1:1
17.  Розова долина - Казанлък    2:1  1:1
18.  Балкан - Ботевград 1:0  0:0
19.  Нефтохимик - Бургас     3:1  3:1
20.  Димитровград  4:3  1:1
Черноморци се завръщат триумфално в групата на майсторите с 20 победи, 10 равенства, 8 загуби, 50 точки и голова разлика 57:36.
Съставът: Георги Попов, Георги Костов, Бoрислав Манолков, Йордан Филипов, Георги Стойчев, Тодор Марев, Стефан Бачев, Юлиан Христов, Тинко Въжаров, Боян Христов, Димитър Йорданов, Петър Пандов, Христо Котев, Тодор Атанасов, Валери Пейчев, Милен Бакърджиев, Валери Каров, Иван Стоянов, Огнян Радев, Красимир Лечев, Младен Дамянов, Ивайло Котев, Николай Николов, Георги Щерев, Юлиян Нейчев, Найден Найденов, Верони Страшников; треньор Божил Колев.
1988 - 1989 г.
Отборът на “Черно море” е седми в групата на майсторите от 16 състава.
1989 - 1990 г.
Черноморци са на 15-то място и отпадат от групата на майсторите.
1990 - 1991 г.
Тимът на “Черно море” е пети в класирането на “Б” РФГ от 19 отбора.
1991 - 1992 г.
“Черно море” продължава поправителния изпит в групата на подгласниците – на 11-то място от 20 отбора.
1992 - 1993 г.
“Б” РФГ
Резултати:    домакин  гост
1.   ЧЕРНО МОРЕ    -    -
2.   Шумен    3:2  1:0
3.   Лекс - Ловеч  1:0  1:1
4.   Рилски спортист - Самоков   4:0  0:1
5.   Монтана  2:1  2:3 
6.   Академик - Свищов  2:0  2:0
7.   Спаратак - Плевен  2:0  0:0
8.   Нефтохимик - Бургас     1:0  2:1
9.   Беласица - Петрич  3:0  1:2
10.  Светкавица - Търговище  5:0  1:2
11.  Спартак - Пловдив  2:1  0:0
12.  Дунав - Русе  3:1  1:1
13.  Розова долина - Казанлък    3:1  0:2
14.  Доростол - Силистра     2:0  0:0
15.  Миньор - Перник    3:1  1:3
16.  Несебър  1:2  1:1
17.  Хебър - Пазарджик  2:0  2:2
18.  Ботев - Враца 2:0  2:0
19.  Корабостроител - Русе   2:1  4:0
20.  Бдин - Видин  3:1  0:1
Отборът на “Черно море” заема първо място с 23 победи, 7 равенства, 8 загуби, 53 точки и голова разлика 67:31.
Съставът: Иван Атанасов, Ивайло Попов, Пламен Панайотов, Васко Сантуров, Златин Михайлов, Коста Костов, Боян Христов, Кольо Данев, Тодор Атанасов, Милен Бакърджиев, Васил Петров, Божидар Колев, Васелин Бранимиров, Харалампи Харалампиев, Ивайло Йотов, Георги Стойчев, Иван Курдов, Пламен Тимнев, Живко Келепов, Найден Найденов, Никола Филипов, Петър Стоянов; треньор Божил Колев.
1993 - 1994 г.
Тимът на “Черно море” е на 14-то място в класирането и групата на майсторите от 16 отбора.
1994 - 1995 г.
“Черно море” е шести в класирането на групата на подгласниците от 16 отбора.
1995 - 1996 г.
Черноморци са отново шести в “Б” РФГ от 20 отбора. 
1996 - 1997 г.
Тимът на “Черно море” е осми в крайното класиране на “Б” РФГ от 18 отбора.
1997 - 1998 г.
Черноморци са десети в “Б” РФГ от 16 отбора.
1998 - 1999 г.
Тимът на “Черно море” е седми в групата на подгласниците от 16 състава.
1999 - 2000 г.
“Б” РФГ
Резултати:    домакин  гост
1.   ЧЕРНО МОРЕ    -    -
2.   Спартак-Плевен     4:0  1:2
3.   Искър Хебър- Пазарджик  3:0  4:3
4.   Дунав-Русе    1:0  0:1 
5.   Ботев- Враца  1:0  1:3
6.   ВидимаРаковски-Севлиево 3:1  1:3
7.   Локомотив-Пловдив  1:0  1:0
8.   Металург-Перник    2:1  2:1
9.   Септември- София   2:0  1:2
10.  Светкавица-Търговище    4:1  1:3
11.  Кремиковци    4:2  1:1
12.  Хасково  3:0  1:0
13.  Етър- Велико Търново    2:0  1:0
14.  Антибиотик Лудогорец-Разград 2:0  2:0
15.  Марица -Пловдив    3:1  1:0
16.  Берое 2000-Ст. Загора   5:2  1:0
Отборът на “Черно море” се класира на първо място с 23 победи, 1 равенство, 6 загуби, 70 точки и голова разлика 59:27.
Съставът: Йордан Йорданов, Галин Милков, Калоян Чакъров, Неделчо Добрев, Илиян Памуков, Здравко Здравков, Красимир Влахов, Филип Илков, Ибрям Даил, Димитър Стефанов, Бойко Каменов, Славейко Димитров, Венцислав Маринов, Божидар Колев, Иво Димов, Милен Петков, Калоян Филатов, Веселин Петков, Явор Георгиев, Юлиян Нейчев, Филип Теофолу, Иво Михайлов, Виктор Михайлов, Христо Марашлиев, Даниел Калчев, Станислав Стоянов, Виктор Генчев, Людмил Киров, Треви; треньор Радослав Здравков.
2000 - 2001 г.
“Черно море” е десети в групата на майсторите от 14 отбора.
2001 - 2002 г.
Черноморци са на 11-то място след плейофите в елитната група от 16 отбора.
2002 - 2003 г.
Висша лига
Резултати:    домакин  гост
1.   ЦСКА 0:1  2:1
2.   Левски   0:0  0:1
3.   Литекс   0:0  2:0
4.   Славия   4:0  0:1
5.   ЧЕРНО МОРЕ    -    -
6.   Локомотив /Пд/     1:0  1:4
7.   Спартак /Вн/  2:1  1:2
8.   Нафтекс  3:1  1:2
9.   Марек    2:0  1:1
10.  Локомотив /Сф/     3:0  0:0
11.  Черноморец    2:2  2:1
12.  Ботев /Пд/    4:0  1:0
13.  Добруджа 2:1  1:1
14.  Рилски спортист    4:0  3:1
Черноморци ознаменуват 90-тата годишнина на своя клуб с класиране след 21 години отново в челната шестица на елитната група. Петото място заемат с 14 победи, 6 равенства и 6 загуби, 48 точки и голова разлика 42:21.
Съставът: Здравко Здравков, Ивайло Петров, Тихомир Тодоров, Адалберт Зафиров, Емануил Баба, Диян Дончев, Далибор Драгич, Алекси Дионисиев, Гошо Гинчев, Стефан Гошев, Мирослав Милошевич, Лусио Вагнер, Слави Жеков, Асен Букарев, Анжело Да Силва, Ричард Еромоигбе, Владимир Герасимов, Янек Кючуков, Ивайло Петев, Дарко Спалевич, Даниел Богданович, Константин Башов, Кристиан Добрев, Георги Илиев, Константин Мирчев, Иво Михайлов, Темиле Омониго, Марин Петров, Станислав Руменов, Станислав Стоянов, Емил Тодоров, Стефан Юруков; треньор Велислав Вуцов
2003 - 2004 г.
Висша лига
Резултати:    домакин  гост
1.   Локомотив /Пд/     1:2  1:8
2.   Левски   0:0  0:0
3.   ЦСКА 3:0  0:2
4.   Литекс   1:2  0:3
5.   Славия   0:3  0:2                
6.   ЧЕРНО МОРЕ    -    -
7.   Марек    3:0  2:4
8.   Нафтекс  2:2  1:1
9.   Локомотив /Сф/     2:2  2:3
10.  Родопа   1:0  0:2
11.  Беласица 0:0  1:3
12.  Видима-Раковски    4:1  3:0
13.  Спартак /Вн/  1:1  2:1
14.  Ботев /Пд/    3:1  4:3
15.  Македонска слава   2:0  4:3                            
16.  Черноморец /Бс/    3:0  2:2
Черноморци, въпреки катаклизмите в клуба, отстъпиха само с едно място в класирането на шампионата. Шестата позиция в крайното подреждане заеха с 10 победи, 8 равенства и 12 загуби и голова разлика 45:53.
Съставът: Красимир Колев, Тихомир Тодоров, Живко Герасимов, Даниел Атанасов, Даниел Бачков, Стефан Гошев, Гошо Гинчев, Мариан Германов, Георги Георгиев, Владимир Какашвили, Мирослав Милошевич, Станислав Стоянов, Кенан Кязимов, Георги Андонов, Диниел Цветков, Мартин Маринов, Христо Димитров, Станислав Генчев, Иван Георгиев, Диан Генчев, Илиан Илиев, Петър Костадинов, Леван Шавгулидзе, Планимир Христов, Емил Тодоров, Румен Шанкулов, Мартин Зафиров, Константин Мирчев, Велентин Станчев, Росен Емилов, Никола Василев, Емануел Бентил, Иво Клеков, Николай Кондов, Деан Тодоров, Пламен Георгиев, Павел Адамов, Даниел Димов, Александър Чукански; треньори Велислав Вуцов, Тодор Марев.
Забележка: Списъкът на участвалите в първенството футболисти е необичайно дълъг, тъй като за мача с "Локомотив" в Пловдив бяха картотекирани и много юноши. Състезателите от основният състав отказаха да излязат на терена поради бойкот, инспириран от старши треньора Велислав Вуцов, свързан с финансови претенции към ръководството на клуба.
МАЧОВЕТЕ В ЕЛИТНАТА ГРУПА НА “ЧЕРНО МОРЕ”
1948 - 2004 г.
години   място    мачове   победи   равни    загуби   голове   точки
1948/49  6    18   9    3    6    30:25    21 
1952 7    22   8    6    8    22:32    22
1953 3    28   12   7    9    29:20    31
1954 7    26   9    7    10   27:29    25
1955 12   26   10   5    11   26:28    25
1957 9    22   5    8    9    19:24    18
1958 12   11   3    0    8    8:22 6
1958/59  12   22   3    5    14   15:36    11
1960/61  12   26   8    7    11   33:37    23
1961/62  6    26   9    9    8    29:30    27
1962/63  8    30   11   7    12   26:33    29
1963/64  6    30   11   9    10   35:30    31
1964/65  8    30   10   9    11   37:37    29
1965/66  11   30   8    11   11   30:35    27
1966/67  6    30   12   9    9    40:29    33
1967/68  11   30   10   6    14   43:43    26
1968/69  4    30   13   12   5    44:27    38
1969/70  7    30   11   7    12   47:34    29
1970/71  7    30   11   6    13   37:42    28
1971/72  8    34   13   5    16   53:60    31
1972/73  10   34   12   8    14   51:54    32
1973/74  9    30   11   6    13   42:42    28
1974/75  14   30   9    8    13   28:43    26
1975/76  15   30   7    10   13   35:44    24
1977/78  9    30   8    12   10   27:34    28
1978/79  10   30   8    10   12   29:40    26
1979/80  7    30   9    12   10   36:33    31
1980/81  6    30   8    13   9    36:37    29
1981/82  4    30   14   5    11   41:37    33
1982/83  9    30   9    11   10   24:28    29
1983/84  13   30   9    8    13   36:43    26
1984/85  8    30   11   7    12   41:45    29
1985/86  15   30   9    3    18   47:58    20
1988/89  7    30   10   10   10   33:43    30
1989/90  15   30   6    4    20   28:61    16
1993/94  14   28   5    6    17   24:68    21
2000/01  10   26   7    5    14   20:49    26
2001/02  11   40   12   11   17   47:51    35
2002/03  5    26   14   6    6    42:21    48
2003/04  6    30   10   8    12   45:53    38
     1135 374  302  459  1342:1547 1085
МАЧОВЕТЕ  В “Б” РФГ НА “ЧЕРНО МОРЕ” 
1948 - 2004 г.
години   място    мачове   победи   равни    загуби   голове   точки
1951 3    22   12   5    5    36:18    29
1956 1    22   17   3    2    48:12    37
1959/60  3    30   16   4    10   39:26    36
1976/77  1    38   21   10   7    67:26    52
1986/87  8    38   16   5    17   60:43    37
1987/88  1    38   20   10   8    57:36    50
1990/91  5    36   19   6    11   52:45    44
1991/92  11   38   15   9    14   45:42    39
1992/93  1    38   23   7    8    67:31    53
1994/95  6    30   16   2    12   43:38    50
1995/96  6    38   18   6    14   51:46    60
1996/97  8    34   15   7    12   38:35    52
1997/98  10   30   13   5    12   37:37    44
1998/99  7    30   14   2    14   36:48    44
1999/00  1    30   23   1    6    59:27    70
492  258  82   152  735:510  685